Red Development

Kawalerki przechodzą do przeszłości

Kawalerki przechodzą do przeszłości
10 kwietnia 2015

Nadal męczymy się w za małych mieszkaniach, jednak w ciągu ośmiu lat problem zmniejszył się aż o 10 pkt. procentowych – wynika z danych Eurostatu. Jeśli trend się utrzyma, średnią unijną (17,3%) dogonimy za… prawie 30 lat.

 

Problem małej przestrzeni do życia dotyczy niemal połowy Polaków (44,8%). To dużo, szczególnie jeśli porównamy się do Niemców i Szwajcarów (po 6,7%), nie wspominając o Belgach (2%). Wśród krajów które 1 maja 2004 weszły razem z Polską do Unii Europejskiej, w najlepszych warunkach przestrzennych żyją Cypryjczycy – tam problem ciasnoty dotyczy jedynie 2,4% populacji.

 

Po wejściu do UE Polacy wyraźnie zaczęli decydować się na coraz większą przestrzeń. W 2005 r. w ciasnych mieszkaniach mieszkało 54,1% Polaków, według najnowszych badań jest to obecnie blisko 10 pkt. proc. mniej (44,8%). Na osiedlu Alpha Park w Warszawie mieszkania dwu- i trzypokojowe cieszą się bardzo dużą popularnością. Ten trend potwierdzają badania – Polacy najchętniej kupują mieszkania dwupokojowe (51,7%) i trzypokojowe (25,6%). Kawalerki przechodzą do przeszłości, decyduje się na nie jedynie 16% Polaków.

 

Wszystkie apartamenty Alpha Park spełniają surowe wymagania Unii Europejskiej, a nawet je wyprzedzają. Podczas gdy średnia wysokość mieszkania w Polsce to niespełna 2,5 metra, mieszkania na osiedlu Alpha Park mają 20 cm więcej. Nawet największy człowiek świata (257 cm) poczułby się tu komfortowo.

 

Powierzchnia mieszkania przypadająca w Polsce na jedną osobę to około 25 m kw. Alpha Park daje wybór mieszkań o powierzchni od 36 do 105 m kw. Pokazuje, że można i trzeba budować duże apartamenty, ponieważ tego oczekują klienci. Powiedzenie „ciasne, ale własne” traci zna znaczeniu. Komfort i wygodna wracają do mody.

Kawalerki przechodzą do przeszłości